فود صنعت : فروشگاه و نمایشگاه آنلاین صنایع غذایی

خرید و فروش ماشین آلات

بانک جامع صنایع غذایی کشور


× Avatar
اطلاعات را در حافظه ذخیره کن

ارسال رایگان آگهی | ویرایش آگهی

رفع ممنوعیت صادرات سیب زمینی امری ضروری است/ اخذ تعرفه راهکار مناسب کنترل صادرات

رفع ممنوعیت صادرات سیب زمینی امری ضروری است/ اخذ تعرفه راهکار مناسب کنترل صادرات

فودصنعت-محمد رحیم نیازی رئیس انجمن ملی سیب زمینی در گفت‌ و گو با گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با انتقاد از ممنوعیت صادرات سیب زمینی اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی نسبت به ممنوعیت صادرات سیب زمینی تعجیل کرد، چرا که افزایش قیمت ارتباطی به کاهش تولید ندارد.

وی کمبود عرضه سیب زمینی به بازار ناشی از مشکلات حمل و نقل را دلیل اصلی افزایش قیمت در بازار اعلام کرد و افزود: این درحالی است که وزیر جهاد کشاورزی و سایر مسئولان وزارت صمت برای کنترل قیمت از بازار اقدام به تصمیم غیر کارشناسی در بازار کردند.

نیازی صادرات سیب زمینی را یکی از مزیت های کشور دانست و گفت: سال گذشته بیش از 600 تن سیب زمینی به بازارهای هدف صادر شد که انتظار می رود به سبب افزایش تولید هر چه سریع تر ممنوعیت صادرات مرتفع شود.

این مقام مسئول اخذ تعرفه را راهکار مناسبی برای کنترل صادرات برشمرد و افزود: این درحالی است که مسئولان ذی ربط با ممنوعیت صادرات ساده ترین راه حل را انتخاب کردند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات عرضه محصول در بازار ارتباطی به کشاورزان ندارد، اظهار کرد: با توجه به آنکه کشاورزان از قیمت محصول سودی مرتفع نمی شوند، از این رو افزایش قیمت و مشکلات بازار ارتباطی به تولید کننده ندارد و تنها عده ای خرده فروش و دلال از این آشفتگی بازار سود می برد.

به گفته نیازی با توجه به آنکه نوسان قیمت محصولات و عدم ثبات بازار به قیمت نابودی بخش کشاورزی و کاهش درآمد کشاورزان تمام می‌شود؛ بنابراین مسئولان وزارت صمت با اعمال نظارت بیشتر بر بازار باید از افزایش قیمت جلوگیری کنند تا تولید کنندگان بتوانند در امنیت غذایی نقش ایفا کنند.

رئیس انجمن ملی سیب زمینی در پایان با اشاره به اینکه مشکلی در تولید سیب زمینی داخل نداریم، تصریح کرد: پیش بینی های اولیه حاکی از تولید 5 میلیون تن سیب زمینی است که با احتساب مصرف داخل، حداقل باید 700 هزارتن محصول به بازارهای هدف صادر شود.
    تصاویر مرتبط :

  • رفع ممنوعیت صادرات سیب زمینی امری ضروری است/ اخذ تعرفه راهکار مناسب کنترل صادرات

فود صنعت

صنعت یار

بانک جامع صنایع غذایی کشور

کلینیک تخصصی بسته بندی مواد غذایی ایران